• 5 lipca 2020

Gwatemala to kraina wulkanów, wielkich wybrzeży i niesamowitych jezior. Warto spędzić tutaj aktywne wakacje korzystając z wielu możliwości, jakie oferuje ten kraj. Oto najlepsze wycieczki, aby lepiej poznać ten środkowoamerykański skarb.

Semuc Champey
Ukryte głęboko w gwatemalskiej dżungli, Semuc Champey to prawdziwy wapienny raj pełen naturalnych basenów, jaskiń i wodospadów. Schowany jest w gęsto zalesionych górach Alta Verapaz. Mimo wyczerpującej wędrówki, w którą trzeba wyruszyć, aby dotrzeć do tego miejsca, wielu turystów decyduje się na podjecie trudu, bo Semuc Champey jest jednym z najpiękniejszych naturalnych klejnotów na świecie. Praktycznie niedostępny dla wszystkich, pomnik przyrody Semuc Champey oferuje sześć oszałamiających, warstwowych turkusowych basenów, rozległą sieć jaskiń z podziemnymi wodospadami i zapierające dech w piersiach widoki. Szokująco błękitne baseny znajdują się na naturalnym wapiennym moście pokrywającym część rzeki Cahabón. Relaksująca kąpiel w wapiennych basenach przynosi prawdziwe ukojenie.

Trekking w El Mirador
El Mirador pobudza wyobraźnię. Jeśli fascynuje nas tajemnicza kultura i historia Majów, to miejsce koniecznie musimy wpisać na mapę swej podróży po Gwatemali. Wyprawa do zaginionego miasta Majów, El Mirador, nie jest łatwa. Trzeba trochę wysiłku, aby się tam dostać - wędrówka nie rozpocznie się, dopóki nie pokonamy trzygodzinnej trasy wiodącej przez polne drogi z Flores. Po przybyciu na miejsce przekonamy się jednak, że było warto. Dostaniemy się do największej na świecie, pod względem objętości, piramidy. Wokół, jak okiem sięgnąć, rozciąga się gęsty, tropikalny las, który jest strażnikiem tego miejsca.

Trasa Cuchumatanes
To trasa dla prawdziwych miłośników przygód i aktywnego zwiedzania. Zaczynając od górskiego miasta Majów, Nebaj, przejdziemy przez słynny łańcuch górski Cuchumatanes, aby dotrzeć do miasta Todos Santos. Sceneria jest spektakularna, a większość czasu spędzimy w tradycyjnych wioskach Majów. Możemy wyruszyć z lokalnym przewodnikiem od Nebaj lub na wycieczkę grupową z QuetzalTrekkers w Quetzaltenango. Takie wycieczki mają wymiar charytatywny. Pomagają, bowiem zebrać pieniądze dla gwatemalskich dzieci znajdujących się w trudnej sytuacji.

Speleologia w Caxlampon
Miasto Rio Dulce przyciąga sporą część turystów, z których większość pozostaje tu dzień lub dwa przed wyruszeniem do Livingston. Jeśli jednak przejdziemy w głąb lądu, a wystarczy pół godziny wędrówki, dotrzemy do niesamowitego kompleksu jaskiń w Caxlampon. Tutaj możemy pokonać szlak wiodący przez ciemne jaskinie i zejść wraz z wodospadami w głąb jaskiń, gdzie znajdują się liczne zbiorniki wodne. Jeśli cierpimy na klaustrofobię lub boimy się ciemności, zastanówmy się przed wyruszeniem do jaskini. Gdy już znajdziemy się w środku, nie będzie odwrotu.

Wycieczka po dolinie Panchoy
Ta kilkugodzinna wycieczka pozwoli nam dotrzeć do siedmiu różnych wiosek w dolinie Panchoy wokół Antigua. To świetny sposób, aby zobaczyć, jak diametralnie zmienia się życie w niewielkiej odległości od miasta turystycznego. Mieszkańcy tutejszych wiosek zdają się nie dostrzegać upływu czasu. Życie toczy się tu własnym rytmem. Dla turystów to fantastyczna odskocznia. Jedną z ciekawszych opcji zwiedzania jest wyprawa na quadach.

Wspinaczka na Acatanenango
Wulkan Acatenango przyciąga turystów ceniących aktywny wypoczynek. Przed wyprawą upewnijmy się, że mamy przyzwoity sprzęt przystosowany do nocnego campingu. Przygotujmy się na chłody, ponieważ temperatury mogą spaść do zera. Wschodzące słońce nad aktywnym wulkanem Fuego i wieloma innymi, które rozciągają się na północ wynagrodzi nam wczesną pobudkę.

Top