• 24 stycznia 2021

Jeżeli marzy się Wam wyjątkowa podróż, pełna wrażeń i eksplorowania nowych, nieco dzikich miejsc, to mamy dla Was idealną propozycję. Bezkresne przestrzenie pod gołym niebem, widoki zapierające dech w piersiach, nieokiełznana ludzką ręką przyroda. To wszystko zapewni Wam wyprawa do Namibii.

Pustynia Kalahari – dzika i bezkresna

Początki Kalahari sięgają czasów sprzed 55 milionów lat i wszelkie przemiany, jakie dotykały tego miejsca wiązały się ściśle z kształtowaniem całego kontynentu afrykańskiego. Obecnie pustynia zajmuje 1,8 miliona kilometrów kwadratowych i obejmuje swoim zasięgiem kilka państw, w tym Namibię, będącą celem naszej eskapady. Nazwa pustyni pochodzi z języka tswana i oznacza w wolnym tłumaczeniu „miejsce pozbawione wody”. Jeśli chodzi o stan faktyczny, to Kalahari poza miejscami stanowiącymi typową pustynię, posiada wiele terenów porośniętych roślinnością właściwą terenom sawannowym, zobaczycie tu również tak zwane suche lasy znajdujące się na północnych terenach Kalahari. Tereny w pobliżu rzeki Oranje charakteryzują się natomiast sporym bogactwem roślinnym, dzięki czemu są idealnym miejscem do życia dla licznych gatunków roślinożerców. Spotkacie tu słonie, antylopy i żyrafy. Oranje nie jest jednak stałą rzeką a okresową i w czasie pory suchej zamienia się w wiele zamkniętych zbiorników wodnych, skupiających wokół siebie liczne zwierzęta. Inną rzeką, gromadzącą nad swoimi brzegami różnoraką faunę, dzięki obfitości dającej życie wody jest Okavango. W jej dorzeczu postały liczne rezerwaty przyrody i Parki Narodowe, mające na celu chronienie tego niezwykle cennego ekosystemu. Ponadto żyją tutaj przedstawiciele najstarszego, znanego plemienia na świecie, czyli Buszmeni San. Wszystko to będziecie mogli zobaczyć podczas wyprawy na Kalahari.

Fish River Canyon

To jedno z najpiękniejszych miejsc, które będziecie mogli podziwiać w Namibii. Jest to imponujących rozmiarów wąwóz, ciągnący się na długości 160 kilometrów, osiągający szerokość do 27 kilometrów i głębokość do 550 metrów! Te liczby robią wrażenie, prawda? Decydując się na wyprawę do Namibii, będziecie mieć niepowtarzalną okazję podziwiać monumentalne formacje skalne, które na przestrzeni milionów lat rzeźbiła swym dłutem sama matka natura. Płynąca tędy Fish River jest rzeką okresową i jak wcześniej wspomniane jest ważnym wodopojem dla okolicznych zwierząt.

Góry Tiras i wymarłe miasto Kolmanskop

Odbędziecie niezapomnianą podróż poprzez rozciągające się szeroko pasmo górskie Tirasu. Będziecie mogli wspaniale wypocząć na terenie założonego tu rezerwatu przyrody, którego celem jest chronienie wyjątkowej i jedynej w swoim rodzaju flory i fauny. Zachwycą Was ciągnące się łagodnie wydmy oraz nocne niebo, połyskujące migotliwym światłem gwiazd. Ogromne przestrzenie otwierające przed Wami swe podwoje sprawią, iż doświadczycie niezwykłego poczucia wolności. Taką możliwość daje obcowanie z przyrodą, kontemplowanie jej bogactwa i siły. Warto odwiedzić znajdujące się nieopodal Lüderitz, miasteczko powstałe na skutek działalności niemieckich kolonizatorów. Piękne budynki, jaśniejące na tle bujnej przyrody na pewno zrobią na Was wrażenie. Podobnie jak Kolmanskop, dawna osada nazywana często miastem duchów. W dużej mierze jest ono zasypane piaskiem, przez co sprawia wrażenie jakby wyłaniało się z czułych objęć otaczającej go pustyni. Dawniej było to miejsce życia i pracy górników, zatrudnionych w obecnie zapomnianych kopalniach. Polecamy Wam równie spacer po przepięknej i niezwykle malowniczej zatoczce, leżącej niedaleko od Kolmanskop. Miejsce to upatrzyły sobie na swoje siedlisko kolonie fok oraz pingwiny.

Pustynia Namib

Inną pustynią, którą koniecznie trzeba odwiedzić będąc w tym kraju, jest Namib. To jedna z najstarszych pustyń świata, a także jedna z najbardziej pozbawionych dostępu wilgoci. Będziecie mogli zobaczyć falujące wydmy, zdumiewające swoją wysokością oraz stromymi kształtami brzegów. Połacie piasku rozciągają się aż po horyzont i wyglądają niczym złocące się morze. Właśnie tutaj znajdują się jedne z największych na świecie pokłady diamentów.

Swakopmund - klimatyczny kurort

To kawałek Europy w sercu Afryki. Zabudowa miasteczka jest charakterystyczna dla architektury niemieckiej, ponieważ ludność z tego kraju przybyła tutaj, aby rozpocząć nowe życie w tak egotycznym dla nich miejscu. Jest to również niekwestionowane centrum uprawy różnorakich sportów ekstremalnych, więc miłośnicy mocnych wrażeń będą zachwyceni możliwościami, jakie daje wypoczynek w Swakopmund. Możecie odbyć przejażdżkę balonem i podziwiać z góry piękne krajobrazy, jak również skakać ze spadochronem a także wybrać się na zjazdy z wydm. Wybór atrakcji zależy tylko od Was samych i Waszych upodobań.

Etosha – zachwycająca, afrykańska przyroda

To idealna okazja, aby zobaczyć słynną Wielką Piątkę Afryki. W Parku Narodowym Etosha żyją bowiem lwy, bawoły, nosorożce, słonie i lamparty. Znajduje się tu również bardzo wyjątkowe solnisko, położone w depresji Etosha Pan. Zajmuje ono imponującą powierzchnię i mieni się w słońcu niczym wielobarwna tęcza, dzięki soli pokrywającej jego dno. Natomiast w porze deszczowej, kiedy woda przykrywa wyschła ziemię, pojawiają się tu tysiące flamingów, odbywających tu niekończący spektakl. Gromadzą się tu również inne gatunki zwierząt poszukujących wodopoju, dlatego to idealne miejsce do obserwacji dzikich gatunków, takich jak zebry, żyrafy czy nosorożce.

Jak widzicie, Namibia to wspaniałe miejsce na wypoczynek w najlepszym stylu. Jeśli nie znosicie nudy, a pociąga Was zwiedzanie i aktywność fizyczna, to nie wahajcie się ani chwili dłużej i już teraz zaplanujcie Waszą podróż marzeń do gorącej i pełnej różnorodności Afryki.

 

Top