• 20 września 2021

Wyjazd na Islandię to fantastyczna przygoda dla wszystkich lubiących i ceniących sobie wolność, swobodę, piękno naturalnej przyrody, brak tłumów i różnego rodzaju aktywności. Kraina dla miłośników pieszych wędrówek, wielodniowych trekkingów, eksploracji jaskiń a nawet wspinaczki górskiej czy nurkowania. Niestety nie zawsze mamy do dyspozycji 7 czy więcej dni więc wtedy nasze plany muszą być dostosowane do możliwości czasowych. Kilka dni warto poświęcić na Thingvellir.

Thingvellir - położenie, charakterystyka miejsca

Sama Islandia to jedna z największych wysp na ziemi która zamieszkuje jedynie ok. 360 000 mieszkańców. To najbardziej na zachód wysunięty kraj w Europie zaliczany do grupy krajów nordyckich. Najszybciej na miejsce dostaniemy się samolotem, lecąc z Warszawy należy zakładać trochę ponad 4 godziny na pokładzie. Park Narodowy Thingvellir znajduje się niedaleko stolicy kraju – Reykjaviku. Zaledwie kilkadziesiąt minut jazdy dzieli nas od jednego z bardziej malowniczych regionów a zarazem najłatwiej dostępnego. Droga dojazdowa powinna przez prawie cały rok być otwarta a sporo atrakcji jest nawet udostępnionych dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Może się to kłócić z naturalnym charakterem skarbów przyrody jednak dzięki temu cuda te mogą podziwiać osoby w każdym wieku. W rejonie nie brak licznych miejsc noclegowych na każdą kieszeń, od prostych campingów gdzie rozbijemy nasz namiot aż po luksusowe hotele z pełnym zapleczem gastronomicznym i wypoczynkowym.

Thingvellir - kiedy jechać?

Pogoda na Islandii to temat ciągłych rozmów i przewidywań które nigdy się nie sprawdzają. Miejscowe powiedzenie zabawnie komentuje warunki pogodowe - „Jeśli nie podoba Ci się pogoda, poczekaj pięć minut”. To chyba najtrafniejsze podsumowanie które powinno nam już sporo wyjaśnić. Jak na swoje położenie Islandia jest dość ciepłym i łagodnym pogodowo krajem. Wynika to z dużej aktywności geotermalnej oraz wpływu prądu Golfsztrom niosącego ciepłe powietrze. Nieprzewidywalność pogody wynika z faktu, że nad rejonem stykają się one z klimatem arktycznym przynosząc ciągłe zmiany pogoda. W skrócie. Najlepsza i najcieplejsza pogoda panuje od końca maja aż do końca sierpnia. Wtedy wypada Islandzkie lato które przyciąga największą ilość turystów. Wszystkie szlaki i drogi są już wtedy otwarte, pogoda powinna wynosić pomiędzy 10 a 20 stopni a opady nie powinny być bardzo uciążliwe. Podczas lata nigdy nie robi się ciemno. Jeśli pragniecie zobaczyć Zorze Polarną planujecie wyjazd od września do marca.

Thingvellir - co warto zobaczyć?

Park Narodowy tworzy wraz z położonymi nieopodal atrakcjami tzw. Złoty Okręg. Jest to najpopularniejsza atrakcja w kraju i popularna trasa wycieczkowa, obowiązkowy punkt dla wszystkich odwiedzających wyspę. Dogodne położenie sprawia, że możemy podziwiać jego cuda nawet podczas jednodniowego wypadu ze stolicy kraju. Jest kilka miejsc które zyskały szczególną sławę ze względu na naturalne piękno. Almannagja to długi na prawie 10km kanion zbudowany z wapiennych skał który wyznacza swoistą granicę geologiczną pomiędzy Europą i Ameryką. Oxararfoss to ponad 20 metrowy wodospad którego wody rozbijają się o skaliste podłoże, tworząc malowniczy pejzaż. Silfra to wypełniona wodą szczelina gdzie widoczność sięga na ponad 100 metrów. Najczystsza woda w całym kraju wypływa prosto z lodowca i wypełnia skalną przestrzeń tworząc magiczne miejsce które jest wymieniane jako topowa destynacja dla nurków na całym świecie. Thingvellir to również ważne historycznie miejsce. Natura przeplata się tu z dawnymi zdarzeniami.

Thingvellir – ciekawostki

Będąc już na miejscu można odnieść wrażenie, że cała Islandia jest jednym wielkim Parkiem Narodowym. Gdziekolwiek nie skierujemy naszego obiektywu mamy przepiękne krajobrazy które wprawią w zachwyt nawet najbardziej wymagających. Jednak jeśli spojrzymy na oficjalne przepisy to na terenie kraju znajdują się jedynie 3 Parki Narodowe. Dolina Thingvellir jest najstarszym z nich, a w 2004 roku została objęta również patronatem UNESCO. Z parkiem i doliną nierozerwalnie związana jest historia tego kraju. Według podań to właśnie tutaj narodziła się współczesna Islandia – podczas pierwszego spotkania parlamentu który nieprzerwanie od 930 roku rządzi wyspą. Dopiero w roku 1799 został on na stałe przeniesiony do Reykjaviku. Również pod względem światowym jest to całkowicie wyjątkowe miejsce. Właśnie na jego terenie spotykają się dwie płyty tektoniczne, tworząc swoistą granicę pomiędzy Euroazją i Ameryką Północną. To obszar aktywności wulkanicznej i sejsmicznej.

 

Top