• 27 lipca 2021

Każdy kraj kojarzy się z określonymi produktami i towarami, które są nie tylko jego znakiem rozpoznawczym, ale również pamiątką chętnie wybieraną przez turystów. Nie inaczej jest w przypadku Kuby. Oprócz najpopularniejszych wyborów turystów, takich jak rum czy cygara, warto poznać inne regionalne specjalności i wyroby. Dzięki temu możemy wrócić do kraju z oryginalnym prezentem lub pamiątką, która przypomni nam egzotyczny wyjazd.

Rum – jego produkcja to jedna z mocnych gałęzi gospodarki, a jako produkt turystyczny stał się niemal punktem obowiązkowym zakupów. Rum powstaje z melasy i jest podstawą znanych na całym świecie drinków – cuba libre oraz mohito. Butelka alkoholu będzie znakomitym prezentem z Kuby dla wszystkich, którzy cenią sobie dobre trunki.

Cygara – to kolejny produkt uznawany za obowiązkową pamiątkę. Na Kubie cygara można dostać wszędzie – również na ulicy od licznych handlarzy, ale nie zawsze warto ufać takim ofertom. Najlepiej wybrać się bezpośrednio do fabryki cygar, gdzie będziemy mogli zobaczyć również proces produkcji. W takich miejscach oferta będzie największa, bo cygara mają różną cenę, a niektóre limitowane edycje z pewnością nie są w zasięgu większości przeciętnych turystów. Nie musimy jednak płacić kilkuset dolarów za sztukę – dobry jakościowo produkt dostaniemy również w bardziej przystępnych cenach, a wyprawa do fabryki i plantacji tytoniu będzie jeszcze jedną atrakcją podczas wyjazdu.

Kawa – popularność czarnego napoju jest na całym świecie ogromna. Jego wielbiciele powinni spróbować również kawy dostępnej na Kubie, która charakteryzuje się mocą i intensywnym aromatem.

Domino – niepozorny przedmiot jest poszukiwany przez wielu turystów. Gra ta jest na Kubie niezwykle popularna i podczas pobytu łatwo zauważyć ludzi grających w nią w miejscach publicznych. W niemal każdym sklepiku można spotkać jego turystyczną wersję wykonaną z tworzywa, jednak czasem warto poszukać oryginalnego drewnianego produktu, którym posługują się zwykle kubańczycy.

Lokalne wyroby artystyczne – ceramika, obrazy, biżuteria, wyroby skórzane czy szydełkowe można często spotkać sprzedawane na ulicach kubańskich miast. Niejednokrotnie tworzone ręcznie i niepowtarzalne, będą wspaniałą pamiątką i przedmiotem przez lata zdobiącym mieszkanie lub oryginalnym elementem codziennych stylizacji. W ich poszukiwaniu warto odwiedzić bazary lub niewielkie sklepiki, ale także fabryki ceramiki – takie jak na przykład El Alfarero.

Top