• 27 lipca 2021

Tajlandia to chyba najpopularniejszy azjatycki kierunek, do którego chętnie wyjeżdżamy w czasie naszej zimy, by ponad chłód i szarość przedłożyć tamtejsze rajskie plaże z białym piaskiem, lazurową wodą, kołyszącymi się na wietrze kokosami, przyglądanie się ciekawskim małpom i majestatycznym słoniom, zwiedzanie buddyjskich świątyń, a ponad schabowego z kapustą – pyszne, tanie, uliczne tajskie jedzenie. Kiedy najlepiej jechać do Tajlandii? Jakie atrakcje w Tajlandii warto zobaczyć? Jeśli chcielibyście poznać odpowiedzi na te pytania, zapraszamy do przeczytania tego artykułu!

Kiedy jechać do Tajlandii?

Tajlandia leży w strefie klimatu tropikalnego. Pogoda różni się w zależności od bliskości wybrzeża i innych czynników, jednak generalnie można tu wyróżnić trzy sezony: porę ciepłą od marca do połowy maja, porę deszczową kształtowaną przez monsun (sezonowy wiatr) południowo-zachodni od połowy maja do października oraz porę suchą i – jak na Tajlandię – względnie chłodną, kształtowaną przez monsun północno-wschodni, od listopada lutego. Nawet wtedy niższe temperatury występują tylko na północy (w Chiang Mai temperatura może spaść nawet do 14 stopni, choć nie jest to reguła – równie dobrze może sięgać 29˚C) i w centralnej części lądu – na wybrzeżach nadal jest gorąco (w Phuket nie spada poniżej 23˚C). Najlepszą porą na wakacje w Tajlandii jest grudzień–połowa lutego dla części kontynentalnej, w tym Bangkoku, druga połowa grudnia–marzec dla wybrzeży południowo-zachodnich (Phuket, Krabi, Koh Lanta, Koh Lipe) oraz późny styczeń–kwiecień dla wschodnich wybrzeży Zatoki Tajlandzkiej (Koh Samui, Surat Thani). 

Atrakcje Tajlandii: plaże i wyspy

Największą i najpopularniejszą tajlandzka wyspą jest Phuket, położona w środkowo-zachodniej Tajlandii, nad Morzem Andamańskim. Jeśli szukacie dobrych, a nawet luksusowych hoteli, miejsca na spędzenie wakacji z dziećmi czy uprawianie sportów wodnych każdego rodzaju albo imprez na plażach – Phuket to dobry wybór. Znajduje się tu także park narodowy Sirinat. Najpopularniejsze plaże znajdują się na zachodnim wybrzeżu, a jeśli szukacie tych mniej zatłoczonych – wybierzcie się na południową lub wschodnią część wyspy. Jeśli chcecie wybrać nieco mniej zatłoczoną wyspę, polecamy Koh Lantę, na którą z Phuket można dopłynąć w dwie godziny szybką łodzią lub promem. Koh Lanta to wyspa idealna dla osób, które na rajskich plażach przedkładają raczej spokój i ciszę nad imprezy. Są tu także świetne warunki do uprawiania snorkelingu. Wielbicielom natury rekomendujemy z kolei Khao Lak – tym razem nie wyspę, ale region wybrzeża w zachodniej Tajlandii, także nad Morzem Andamańskim. Oprócz wspaniałych plaż znajdziecie tutaj krajobraz wzniesień pokrytych tropikalną zielenią. To także idealne miejsce, jeśli szukacie czegoś poza utartym szlakiem:, plaże są w zasadzie puste, a przy pracy można zobaczyć tajskich rybaków.

Atrakcje w Tajlandii: miasta

Trzeba tu wspomnieć oczywiście o Bangkoku – stolicy Tajlandii, zwanym „Wielkim Mango”, jednego z najbardziej popularnych wśród turystów azjatyckich miast. Tajlandzkie tradycje przenikają się tutaj z nowoczesnością, a widok mnichów ubranych w tradycyjne stroje kupujących smartfony czy tradycyjnych tajlandzkich chat sąsiadujących z nowoczesnymi centrami handlowymi nie jest niczym nadzwyczajnym. W dodatku Bangkok słynie ze street food – pysznego jedzenia sprzedawanego wprost na ulicy, odpowiedniego dla każdej kieszeni. Jedna z ulicznych restauracji zdobyła nawet gwiazdkę Michelin! Stolica Tajlandii to także niezliczona ilość buddyjskich świątyń, jak choćby Wat Phra Kaew, Wat Pho (Świątynia leżącego Buddy), Wat Arun, Wat Saket czy Wat Chakrawat. Nie zapomnijcie także zaglądnąć do Wielkiego Pałacu – w przeszłości siedziby tajlandzkich monarchów, budynku, którego architektura jest niezwykłą mieszanką wpływów azjatyckich z europejskimi. Drugim najważniejszym tajlandzkim miastem jest położone na północy Chiang Mai, dawna stolica królestwa Lanna. Zdecydowanie mniejsze i spokojniejsze niż Bangkok, Chiang Mai jest zdecydowanie warte odwiedzenia ze względu na znajdujące się w samym centrum Stare Miasto, otoczone murami obronnymi, z bogactwem buddyjskich świątyń.

 

Top