• 20 września 2021

Kostaryka to prawdziwy raj na ziemi, kierunek idealny dla miłośników ekoturystyki i przyrody! To państwo leżące w środkowej Ameryce, oblewane przez wody Pacyfiku i Morza Karaibskiego, z ogromną ilością plaż, lasów tropikalnych, wzniesień i kilku wulkanów, a przede wszystkim ogromnym bogactwem rozmaitych gatunków zwierząt i roślin. Jeśli marzyliście kiedyś, by zobaczyć na żywo kolorowe tukany, składające na plaży jaja morskie żółwie czy rosnące w naturalnym środowisku orchidee – to wszystko znajdziecie właśnie tutaj. Z czego słynie Kostaryka? Na co trzeba uważać w Kostaryce? Zapraszamy do lektury poniższego artykułu!

Z czego słynie Kostaryka: przyroda

Ponad 23% powierzchni Kostaryki to parki narodowe albo rezerwaty, dlatego jest w czym wybierać. Parque Nacional Manuel Antonio jest co prawda najmniejszym parkiem narodowym w Kostaryce, ale najczęściej odwiedzanym i uznanym przez Forbes za jeden z 12 najładniejszych na świecie. Położony na brzegu Pacyfiku, teren parku składa się z wielu zatoczek, piaszczystych plaż, lasów i wzniesień. Zamieszkuje tu 109 gatunków ssaków (w tym małp) i 184 gatunków ptaków (w tym tukanów). Park Narodowy Tortuguero także znajduje się na wybrzeżu, ale karaibskim. Największą atrakcją są tutaj składające jaja żółwie morskie: zielone, osiągające olbrzymie rozmiary skórzaste (do 2 m i 700 kg!) i szylkretowe. Przy odrobinie szczęścia można zobaczyć małe żółwiki wchodzące do wody! Najlepszym sposobem zwiedzania parku jest przepłynięcie go łódką – oprócz morskiego wybrzeża na jego terenie znajduje się wiele rzek, strumieni, a nawet jezior. Z kolei w Parque Nacional Volcan Arenal znajduje się wulkan Arenal – ciągle czynny, choć ostatnia erupcja miała miejsce w 2010 roku, oraz drugi wulkan zwany Chato. Volcan Arenal zamieszkuje bardzo duża gatunków ptaków – aż 850, w tym bardzo rzadki czerwono-zielono-niebiesko-biały kwezal herbowy. 

Z czego słynie Kostaryka: wybrzeże karaibskie i pacyficzne

Zachodnia granica Kostaryki leży w całości nad Oceanem Spokojnym (Pacyfikiem), a wschodnia – nad Morzem Karaibskim. Generalnie każdy miłośnik morza znajdzie tu coś dla siebie: od rajskich plaż, z drobnym piaskiem i kołyszącymi się na wietrze palmami kokosowymi, przez te z czarnym piaskiem pochodzenia wulkanicznego, aż po odosobnione zatoki z brzegami porośniętymi tropikalną dżunglą. Nad Pacyfikiem polecamy głównie Półwysep Nicoya: Playa Montezuma (zlokalizowana w miejscowości o tej samej nazwie plaża, z drugiej strony porośnięta gęstą dżunglą, nieco skalista, jednak podczas odpływu można zakosztować kąpieli w skalnych zagłębieniach), Playa Santa Teresa i Playa Malpais (stosunkowo mało uczęszczane plaże, popularne wśród surferów), Playa Samara (znajdująca się w zatoce długa plaża ze spokojnymi wodami, idealna dla rodzin oraz amatorów kajakowania, snorkelingu, nurkowania czy łowienia ryb), Playa Ostional (plaża z ciemnym piaskiem polecana wielbicielom dzikich zwierząt, a w szczególności żółwi: znajdujący się tutaj Ostional National Wildlife Refuge opiekuje się składającymi tutaj jaja żółwiami oliwkowymi). Na wybrzeżu karaibskim polecamy: Playa Ponta Uva (z białym piaskiem, błękitną wodą i mieszkającymi w pobliżu leniwcami), Playa Manzanillo (rzadziej uczęszczana, także z białym piaskiem i błękitną wodą oraz z rafa koralową) czy Playa Cocles (jedna z bardziej popularnych, z drobnym piaskiem i wybrzeżem porośniętym palmami kokosowymi).  

Na co trzeba uważać w Kostaryce?

To stosunkowo bezpieczny kraj, co nie znaczy, że podczas wakacji w Kostaryce możemy pozwolić sobie na całkowitą beztroskę. Mają tu miejsce kradzieże kieszonkowe i napady, dlatego większe ilości gotówki zostawić w hotelowym sejfie, zamiast przy sobie (a jeśli nie mamy innego wyjścia, powkładajmy ją w różne miejsca), nie korzystać z drogich sprzętów ani nie nosić rzucającej się w oczy biżuterii o dużej wartości, w nocy nie wychodzić samotnie z hotelu i po ciemku zamiast spaceru zdecydować się na licencjonowaną taksówkę (te należące do korporacji są czerwone albo pomarańczowe) oraz zatrzymać się w hotelu, nie w prywatnej kwaterze. Podczas wakacjach w Kostaryce warto uważać także na zdrowie. Pamiętajcie, że to kraj położony blisko równika i noście nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne oraz smarujcie się krem z filtrem. Pijcie też dużo wody i używajcie żeli antybakteryjnych do rąk.

 

Top