• 27 września 2020

Madagaskar to wyspiarski kraj należący do kontynentu afrykańskiego, położony u jego wschodnich wybrzeży, na Oceanie Indyjskim. Główna wyspa jest największą w Afryce i czwartą na świecie pod względem powierzchni. Choć kraj stał się popularny (zwłaszcza wśród najmłodszych) wskutek filmu o tej samej nazwie, wśród polskich turystów nadal jest to stosunkowo rzadko odwiedzany kierunek. A niesłusznie: lemury, baobaby i inne zwierzęta i rośliny, z których wiele (wśród roślin aż 90%!) występuje tylko tutaj (i nigdzie indziej na świecie), mnóstwo parków narodowych, cały kalejdoskop krajobrazów, od lasów deszczowych po pustynie, wioski rdzennych plemion. I wreszcie: kilometry wybrzeża, na którym można odpocząć po trekkingach czy uprawiać sporty wodne. Kiedy najlepiej jechać na Madagaskar? Jakie są największe atrakcje Madagaskaru (z podziałem na parki narodowe i plaże)? Zapraszamy do lektury!

Kiedy najlepiej jechać na Madagaskar?

Na Madagaskarze występuje tropikalny klimat, który nieco różni się w zależności od regionu. Najmniej opadów występuje na południowo-zachodnim wybrzeżu, z kolei najwięcej na wschodnim, a najniższe temperatury występują w rejonach górskich. Kraj leży na półkuli południowej, dlatego podczas naszej zimy występuje tam lato – i odwrotnie. Sezon deszczowy w całym kraju ma miejsce od listopada do marca, a suchy – między kwietniem a październikiem. Pomimo że pora sucha to madagaskarska zima, warto jechać właśnie wtedy – temperatury i tak dochodzą w ciągu dnia prawie do 30° C. Woda w oceanie także jest wtedy ciepła – w zależności od miejsca ma między 23 a 29 stopni. Dobrze spakować także trochę cieplejsze ubrania ze względu na nieco chłodniejsze poranki i wieczory. Na plażowanie polecamy zachodnie wybrzeże nie tylko ze względu na dużo rzadziej pojawiające się oraz mniej obfite opady, ale także większe nasłonecznienie.

Atrakcje Madagaskaru: parki i rezerwaty

Na Madagaskarze znajduje się aż 51 parków narodowych i rezerwatów, dlatego wymienimy tylko najciekawsze. Kirindy Mitea National Park jest to park położony na wybrzeżu, otoczony dwoma rzekami, gdzie występuje największy na wyspie las liściasty, a także lasy namorzynowe, wydmy, jeziora, rafy koralowe, a także 7 wysepek. Podczas wakacji na Madagaskarze będziecie mieli szansę zobaczyć tutaj 8 gatunków lemurów, podobnego do kota drapieżnika zwanego fossa czy tzw. olbrzymiego madagaskarskiego szczura, występującego tylko w tym rejonie. Rdzenną ludnością parku jest lud Sakalavów. Innym atrakcyjnym parkiem jest Ranomafana (czyli po malgasku „gorąca woda”), obejmujący obszar lasów tropikalnych na wschodzie wyspy. Zamieszkuje go 12 gatunków lemurów i ponad 130 gatunków żab! Park przecinają liczne strumienie, które wpływają do znajdującej się tutaj rzeki Namorona. Zupełnie inny krajobraz można zobaczyć w parku Isalo: zbudowane z piaskowca skały, pomiędzy którymi rozciągają się kaniony i wąwozy. Jak jednak na porządny park narodowy na Madagaskarze przystało, także Isalo zamieszkują lemury.

Atrakcje Madagaskaru: plaże

Które plaże na Madagaskarze warto odwiedzić? Przedstawimy Wam kilka bardziej interesujących. Piaszczystą plażę w rybackiej wiosce Anakao na południowo-zachodnim wybrzeżu polecamy zwłaszcza amatorom snorkelingu i nurkowania, ze względu na znajdującą się tutaj rafę koralową, którą zamieszkują m.in. barwne pokolce, skalary, ryby motyle i graniki. Piaszczysta plaża znajduje się także w nadmorskim mieście Morondava, do którego można dostać się ze stolicy Madagaskaru – Antananarywy samolotem. Około 20 kilometrów od Morondavy znajduje się słynna aleja baobabów. Atrakcyjnym miejscem na plażowy relaks jest też rejon rozciągający się między rybackimi wioskami Ifaty (zwaną także Mangily) i Madio Rano. Oferuje wiele hoteli, stwarza dobre warunki do snorkelingu, a niedaleko znajduje się rezerwat żółwi oraz rezerwat przyrody Reniala, w którym rośnie baobab liczący 1200 lat ze średnicą 12,5 metra! Co więcej, w lipcu i sierpniu można zobaczyć tu wieloryby. I na koniec najpopularniejszy plażowy kierunek na Madagaskarze: wyspa Nosy Be, położona 8 kilometrów od północno-wschodnich wybrzeży głównej wyspy. Na Nosy Be znajdziecie plaże z białym piaskiem, błękitną wodę i pyszne owoce morza. A jeśli znudzicie się leżeniem na plaży, pływaniem czy snorkelingiem, na odkrycie czekają plantacje wonnej wanilii i drzew ylang-ylang, z kwiatów których produkuje się wonny olejek, dodawany np. do słynnych perfum Chanel No. 5.!

 

Top