• 8 sierpnia 2020

Meksyk to bez wątpienia najbarwniejszy i najweselszy kraj Ameryki Północnej. Jeśli o Kanadyjczykach mówi się, że są sympatyczni, o Amerykanach, że są optymistami, to Meksykanie po prostu kipią energią i temperamentem. Podróż do ich roztańczonego kraju może okazać się przygodą Waszego życia, a na pewno będziecie chcieli tam wrócić. Stracicie głowę dla meksykańskiej kultury i tradycji, serce dla przepięknych krajobrazów, a żołądek przez fantastyczną kuchnię. Jak odkrywać Meksyk? Co musicie wiedzieć o podróżowaniu po tym kraju? Zapraszamy do lektury!

Wokół Cancun
Meksyk jest ogromny i z pewnością trzeba zawczasu ustalić sobie trasę podróży. Na początek poleca się objazd po najbardziej charakterystycznych miejscach w kraju, w tym do starożytnych ruin królestwa Majów położonych na zjawiskowym wybrzeżu Jukatan. Zaczniemy od Cancun, prawdziwej mekki dla turystów z całego świata, którzy od lat 70. Zeszłego stulecia nieustannie wygrzewają się na plażach. W Cancun ciekawe do zobaczenia i przetestowania są zabytkowe i sławne hotele (wersja ekskluzywna), długie wybrzeża i mniej uczęszczane szlaki. Co ciekawe, niektóre hotele można zwiedzać wykupując bilet wstępu! Polecamy kameralną dzielnicę El Centro, w której zamieszkują rodowici Meksykanie – można przejść się po południu wąskimi brukowanymi uliczkami i zobaczyć, jak wygląda codzienne ich codzienne życie. Bez wahania wstąpcie do lokalnej knajpki i zjedzcie coś z tradycyjnej kuchni, ale ostrzegamy – może być naprawdę ostre! Cancun to dobre miejsce do odpoczynku po długiej podróży z Europy, a także wstęp do poznania starożytnego dziedzictwa Majów – znajdziemy tu niewielkie, aczkolwiek interesujące stanowisko archeologiczne El Rey. Żelaznym punktem wycieczki po mieście jest też wizyta w Podwodnym Muzeum Cancum, wyjątkowym miejscu na mapie świata. Coraz więcej osób wie, że u wybrzeży Morza Karaibskiego artyści (a konkretnie Jason de Caires Taylor) stworzyli podwodne instalacje-rzeźby przedstawiające ludzi w skali 1:1. Rzeźby te zostały zrobione z naturalnego budulca, dzięki czemu po kilku tygodniach zaczęły wyglądać, jakby stały na dnie morza od wieków. Z roku na rok ich przybywało, a dzisiaj turyści mają okazję do obejrzenia całej podwodnej i nieco niepokojącej wystawy – albo z przezroczystego pokładu łódki, albo nurkując z przewodnikiem. Cały projekt powstał z myślą o zwróceniu uwagi na niszczejące piękne rafy koralowe na wybrzeżu, które zostało dzięki temu objęte ochroną. Prócz wizyty w muzeum, można tu też oczywiście nurkować, chociaż rafy nie są już tak zjawiskowe, jak choćby kilkanaście lat temu.

Oto rewelacyjna oferta wyjazdu do Meksyku -->  https://planetescape.pl/kraj/meksyk/

Dziedzictwo starożytnych Majów z bliska
Mowa oczywiście o mieście Tulum, w którym kilka tysięcy lat temu żyli ostatni Majowie. Chichen Itza to największe i ostatnie miasto stworzone przez cywilizację Majów, które przez długi czas było centrum ich gospodarki i kultury. Jak dowiodły badania archeologiczne, w Chichen Itza mieszkali Majowie z całego imperium – można to także dostrzec gołym okiem, podczas zwiedzania ruin zobaczymy, jak znacząco się od siebie różnią stylami. Majowie, jak wiemy, zajmowali się naukami ścisłymi, astronomią i obserwowaniem nieba oraz przewidywaniem przyszłości. Udając się w wycieczkę wokół tego ogromnego starożytnego miasta ukrytego w dżungli, na pewno traficie przed piramidę El Castillo, czyli dawną Świątynię Kakulkana (majańskiego bóstwa węża). To najlepiej zachowana ze struktur Majów, pomimo tego, że nie dorównuje wielkością piramidom egipskim (30 metrów wysokości i 55 metrów szerokości), zachwyca detalami. Właśnie na niej Majowie grawerowali różne tajemnicze symbole, które stanowią zagadkę dla naukowców w dzisiejszych czasach. Magii dodają też tropikalne dżungle, w których porozsiewane są poszczególne struktury archeologiczne – można się poczuć jak na innej planecie. Polecamy wykupienie lokalnej wycieczki z przewodnikiem, który sprawnie oprowadzi Was po najciekawszych miejscach. Poza Chichen Itza, Tulum to bardzo przyjemne miasto wypełnione kolorowymi hotelami i lokalnymi restauracjami. Ceny ze względu na popularność są podbite, ale warto pochodzić po mniej uczęszczanych dzielnicach i poczuć klimat. Sklepy są wypełnione rzeczami z motywem starożytnych Majów, co może być fajnym pomysłem na prezent dla przyjaciół i bliskich.

Piękne plaże
Nie zapominajmy też, że Półwysep Jukatan oferuje odwiedzającym rajskie plaże, a część z nich znajduje się na okolicznych bezludnych wysepkach. Na niektóre można dopłynąć jedynie szybką łodzią! Jeśli jesteś aktywnym podróżnikiem, na pewno się tu odnajdziesz - Jukatan słynie z miejscówek do uprawiania surfingu i windsurfingu. Polecamy wybrać się na Isla Holbox, przyjemny nadmorski kurort, uwielbiany przez turystów z całego świata.

Top