• 29 listopada 2020

Turystyka piesza w Kenii jest bardzo popularna zarówno wśród mieszkańców, jak i przybywających tu licznie turystów. W kraju tym istnieje wiele szlaków turystycznych, od trudnych wycieczek górskich, po łagodne szlaki przyrodnicze i ścieżki dydaktyczne. Kilka z nich dostępnych jest w samej stolicy Kenii, Nairobi. Jednak cały kraj obfituje w ciekawe trasy. Jedno jest pewne. Na każdej z nich można liczyć na oszałamiającą scenerię wartą wszelkiego wysiłku.

Wzgórza Ngong
Ngong Hills znajdują się w niewielkiej odległości od Nairobi i łatwo dojechać w to miejsce samochodem. Trasa piesza rozpoczyna się od północnej strony, na wysokości 1961 metrów nad poziomem morza. Początkowa część szlaku przecina wioskę, a następnie mija farmę wiatrową, a na końcu dociera się do radiostacji. Od tego momentu wspinamy się i schodzimy w dół po falistej serii wzgórz. Trasa kończy się w południowej części wzgórza zwanego Kona Baridi i trwa około 4-5 godzin, w zależności od naszego poziomu sprawności i przystanków robionych po drodze.

Las Karura
Las Karura jest jednym z najlepszych szlaków turystycznych dla rodzin. To raj dla miłośników przyrody, z mokradłami oraz ogromnym bogactwem gatunków drzew i ptaków. Istnieje tu wiele szlaków turystycznych, obejmujących około 50 km. Trasa prowadzi do jaskiń i wodospadu. Początkowe 2 km to spokojny, niewymagający spacer po polnych drogach, a następnie szlak skręca w prawo w zaznaczonym punkcie i schodzi stromym zboczem, aż do rzeki. Stamtąd znowu się uspokaja, aż docieramy nim do jaskiń. Te jaskinie są uważane za kryjówkę bojowników Mau Mau podczas walki o niepodległość. Dalej znajdziemy piękny wodospad, gdzie możemy się nieco ochłodzić.

Park Narodowy Nairobi – Szlak Safari
Szlak safari Nairobi to ścieżka dydaktyczna w Parku Narodowym Nairobi . Spacer zajmuje około 2 godzin. Kręta promenada obejmuje trzy główne siedliska. Pierwsze to teren podmokły, na którym odpoczywają krokodyle. Drugi - sawannowe użytki zielone, na których można zobaczyć dzikie zwierzęta, w tym zebry albinosy, lamparty i rzadkie bongo. Trzecie siedlisko to obszar leśny, w którym występują miejscowe rośliny, które wciąż znajdują zastosowanie w lokalnej kuchni i medycynie naturalnej.

Szczyt Longonot
Zaledwie godzinę drogi od Nairobi zlokalizowana jest Mount Longonot. To idealne miejsce na jednodniową wycieczkę. Ten uśpiony wulkan, którego ostatnia erupcja miała miejsce w XIX wieku jest obecnie jednym z najlepszych szlaków turystycznych w Kenii. Szlak stopniowo wznosi się nad zalesionym terenem. Stamtąd odbywa się wspinaczka aż do szczytu na wysokości 2 276 metrów nad poziomem morza. Podróż w górę i w dół zajmuje około 4 godzin. Poruszanie się po kraterze na szczycie trwa dodatkowe 2 godziny. Widoki są przednie.

Wrota do Piekieł
Hell's Gate oferuje jeden z najlepszych krajobrazów w Kenii. Imponująca dolina Rift Valley tworzy zewnętrzną część parku i przyciąga zarówno początkujących, jak i zaawansowanych wspinaczy. Z kolei wąwóz Ol Njorowa biegnący wzdłuż 24 km stanowi doskonałą trasę spacerową. Dno wąwozu zajmuje mały strumień i liczne gorące źródła. Zapierającymi dech w piersiach krajobrazami można również rozkoszować się jeżdżąc na rowerze, mijając po drodze dzikie zwierzęta np. żyrafy.

Chyulu Hills
Te niedoceniane wzgórza znajdują się pomiędzy Parkiem Narodowym Amboseli i Parkiem Narodowym Tsavo West. Mają 150 km długości, z najwyższym punktem na wysokości 2,188 metrów nad poziomem morza. Jednak szlak trekkingowy obejmuje zaledwie 15 km wędrówki przez surowy teren pełen dzikich zwierząt i pięknej fauny, szczególnie po porze deszczowej. Potrzeba około 3-4 godzin, aby go pokonać.

Top